Sık kullanılanlara ekle
  
   HABERLER
   POLİTİKA KAZANI
   RESMİ TELEFONLAR
  BİRAZ GÜLELİM
  İLETİŞİM
   
   
   
      LİNKLER
     Bergama
 

RESMİ KURUMLAR

Bergama Kaymakamlığı

Bergama Adliyesi

Belediye Başkanlığı

İlçe Emniyet Müdürlüğü

  

OKULLAR

Zübeyde Hanım İ.Ö.Okulu

E.Ü.Bergama M.Y.Okulu

70.Yıl Sağlık Meslek Lisesi

Alirıza Eroğlu İ.Ö.Okulu

Bergama Lisesi

Cumhuriyet Lisesi

Ticaret Meslek Lisesi

mertoztureio.k12.tr/

www.bergamaeml.k12.tr/

 

 

T.C.NO SORGULAMA

SEÇMEN NO SORGULAMAKozak Yaylası Karaveliler Köyü'nde ağaçlandırma şenliği yapıldı


İzmir'in Bergama ilçesine bağlı Kozak Yaylası Karaveliler Köyü'nde her yıl geleneksel olarak yapılan Ağaçlandırma Şenliği'nin 16.'sı törenle yapıldı.


Sabah erken saatlerden itibaren şenliğin yapılacağı bölgeye akın akın Bergama, Kınık, Dikili yöresinden ve Kozak köylerinden vatandaşlar geldi. Saat 14.00'te başlayan şenliğe Bergama Kaymakamı Ahmet Ertan Yücel, Bergama Belediye Başkan Vekili Çağlar Erdem, İzmir il Genel Meclis Başkanı Serdar Değirmenci ve çok sayıda il Genel Meclisi Üyesi, İlçe Jandarma Komutanı Murat Özer, Ticaret Odası Başkanı Melih Kahraman, Bergama Belediyesi Meclis Üyeleri, Bergama Bölgesi'nden İzmir Daimi Encümen Üyeliğine seçilen Ahmet Baki Yetim, Bergama İl Genel Meclisi Üyesi Süleyman Gedik, Bergama protokolü ve çok sayıda köy muhtarı katıldı.

Ayrıca İstanbul'da yapılan Tarihi Kentler Birliği Toplantısı'na giden Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç'te şenliğin son bölümüne İstanbul'dan gelir gelmez katıldı.

Başkan Gönenç, "Belediye olarak Kozak bölgesini ve yapılan ağaçlandırma çalışmalarını çok önemsiyoruz. Bu şenlikte bulunmayı çok istiyordum.Yoğun programıma rağmen 16. Ağaçlandırma Şenliği'nin son bölümüne yetişmiş olmak beni çok mutlu etti" dedi. Şenlik Bergama Belediyesi Konservatuvarı Türk Halk Müziği Korosu Konseri , Halk Eğitim Merkezi Halk Oyunları gösterileri ile renklendi.

Kozak Karaveliler Köyü 16. Ağaçlandırma Şenliği'nin açılış konuşmasını Karaveliler Köyü Muhtarı Revattin Yıldız yaptı. Muhtar Yıldız konuşmasında 1993 yılından beri Kozak yöresinde ve köy sınırları içerisinde yaptıkları ağaçlandırma çalışmalarına dikkat çekti. Muhtar Revattin Yıldız, "Kozak yöresi, gerek sahip olduğu orman nitelikleri açısından gerekse ormanların ekonomiye katkısı açısından diğer bölgelere oranla büyük farklılıklar gösterir. Bu farklılığın temel nedeni, yüzde 90 gibi bir oranla dış satım ürünü olan, Çam Fıstığı üretimi açısından dünyada söz sahibi bir bölgedir. Yıllık ortalama 50 milyon doları bulan bu ihracatın, bölge ve ülke ekonomisine katkısı görmezden gelinemez" dedi.


Rakamların ortaya koyduğu bu gerçeğe rağmen hala çeşitli çıkar çevrelerine hizmet eden ve çam fıstığının yıllık ortalama gelirini görmezlikten gelenlerin var olduğuna dikkat çeken muhtar Revattin Yıldız., "Bazı çıkar çevreleri doğal güzellikleri yanında yıllık ülke ekonomisine 50 milyon dolar katkısı bulunan Kozak yöresine zarar vermeye çalışıyor. Çam fıstığının yıllık ortalama gelirini, on yıl gibi bir sürede yakalayabilen ve bu bölgenin doğal yapısına zenginliklerine zarar veren girişimlerde bulunulması ve bu duruma zaman zaman zemin hazırlanmasını anlamak mümkün değildir" dedi.


BAŞKAN DEĞİRMENCİ, "BEŞ YIL ANGARYA YOK, KÖYLÜMÜZLE KAYNAŞMA VAR

Kozak Yaylası Karaveliler Köyü'nde yapılan ağaçlandırma şenliğine katılan İzmir il Genel Meclisi Başkanı Serdar Değirmenci, İl Genel Meclisi olarak aldıkları önemli bir kararı da açıkladı. Başkan Değirmenci, "Önümüzdeki beş yıllık süreçte, angarya işlerle uğraşmayacağız. Kırsala inip, köylümüzle buluşup, kaynaşacağız" dedi. Başkan Değirmenci şenlik alanına gelir gelmez yaptığı bu açıklamasıyla köylülerden büyük takdir aldı. Başkan Serdar Değirmenci, "İl Genel Meclisimizle birlikte her ilçede yapılan şenliklere katılmaya özen gösteriyoruz. Köylerimizi gezelim, bölge bölge tanıyalım, köylümüzle kaynaşalım ve sorunları yerinde tespit edelim diye bu tür etkinliklere katılıyoruz" dedi.

BAŞKAN DEĞİRMENCİ'DEN YOL SÖZÜ

İzmir İl Genel Meclis Başkanı Serdar Değirmenci yapmış olduğu açıklama da Karaveliler Köyü için yol sözü de verdi. Ağaçlandırma sahası için açılan ve halen köy yolu ağında bulunmayan toprak yolu en kısa zamanda köy yolları ağına dahil edeceklerini müjdeleyen Başkan Değirmenci, "Yaklaşık 3 kilometrelik bu yolu en kısa sürede köy yolları ağına dahil edip, asfaltlama yapacağız. Kozak Bölgesi bizim için son derece önemli bir bölge. Burada köylülerimiz tarafından çam fıstığı üretimi için yapılan çalışmalar hem kendi ekonomilerinin çok üst seviyede olmasını sağlıyor. Hem de tüm ülkemize örnek olabilecek çalışmaları yapıyorlar. Bizde gerek Çam Fıstığı üretimi ve gerekse kozak yöresinin sorunlarının çözümü noktasında elimizden gelen desteği veriyoruz ve vermeye devam edeceğiz" dedi.

EN İYİ ÇAM FISTIĞI ÜRETİCİSİ SEÇİLDİ

Şenlik kapsamında düzenlenen "En iyi Çam Fıstığı Üreticisi" yarışmabı da Kozak yöresi köylüleri tarafından büyük ilgi gördü. Yarışma neticesinde 730 gr. Çam fıstığı yetiştiren Vedat Yılmaz birinci, 690 gr. yetiştiren Günay Yılmaz ikinci, 650 gr. yetiştiren Okan Soner üçüncü ve 520 gr. çam fıstığı yetiştiren Halil Özcan dördüncü seçildi. 

ismetbaytak@hotmail.com

bergamaturkey@yahoo.com

kuzeyege@yahoo.com


GÜLELİM


  POLİTİKA KAZANI

 
 


 

HER GÜN GÜNCELLENİR