Sık kullanılanlara ekle
  
   HABERLER
   POLİTİKA KAZANI
   RESMİ TELEFONLAR
  BİRAZ GÜLELİM
  İLETİŞİM
   
   
   
      LİNKLER
     Bergama
 
  
 

 


 

Sektörel Sorunlar yerine ilçe Sorunlar Tartışıldı


Bergama Ticaret Odasınca Ticaret Odası toplantı salonunda düzenlenen "Bölgesel ve Sektörel ekonomi şurası" konulu toplantıda Sektörel sorunların yerine belediye çalışmaları ile turizm ve Trafik sorunlarının tartışılması Belediye Başkanı Raşit Ürperin canını sıktı.Bergama Ticaret Odasınca düzenlenen "Bölgesel ve Sektörel Ekonomi Şurası" konulu toplantıya İşadamlarının yanısıra Belde Belediye Başkanları da katıldı.


İlçe Ticaret Odası toplantı salonunda gerçekleştirilen toplantıya katılımın yetersiz oluşu kadar konunun da farklı boyutlara taşınması eleştiri konusu oldu.


Ticaret Odası Meclis Başkanı Erol Hamamcıoğlu'nun yönettiği toplantıda ön bir konuşma yapan Ticaret Odası Başkanı Ali İhsan Süter, Oda olarak kendilerine mesleki gruplardan gelen sorunları dile getirdi.


Toplantıya katılan herkes Bakırçay bölgesindeki Sektörel yatırımların konuşacağı bir toplantı beklerken bazı işadamlarının yerel sorunları anlatmasıyla bu sorunlara yanıt vermekte ilçe Emniyet Müdürü Osman Aral ile Belediye Başkanı Raşit Ürper'in yanıt vermesiyle toplantı sorunlar ve yanıtlar gibi sıkıcı bir ortam ile son buldu.


Toplantıda en son söz alan belediye Başkanı Raşit Ürper, yaklaşık bir saat süren açıklamalarıyla belediye olarak çektikleri sıkıntıları dile getirdi.

Toplantı öncesi Ali İhsan Süter, açılış konuşmasında Allianoi Antik kentin su tutacağı konusuna sit kurulunun barajda su tutulacağı yönünde karar aldığı şeklinde kendilerine bilgi geldiğini ifade ederek yerel yönetimler olarak küresel ısınma konusunda çalışmalarda bulunulması gerektiğini açıkladı.


Ali İhsan Süter, bazı değişik meslek dallarında sektörlerin kalifiye eleman sıkıntısı da çekildiğini hatırlatarak ilçe Çıkralık eğitim Merkezine gereken desteğin verilmesini istedi.


Bergama Ticaret Odasının da 160 Ticaret Odası gibi Alman'yada yapılacak olan Bölgesel Fuara katılacağını hatırlatan Ali İhsan Süter, Söz konusu fuarın Bergama için son derce önemli olduğunu vurguladı. İlçede çekilen Trafik sorunlarında değinen Ali İhsan Süter, kaldırımların işgal edildiğine dikkat çekerek şehir içi yolcu dolmuşlarının rast gele her yerde durması, Yeni Pazaryerinde halkın trafik sorunu yaşaması ve alt yapıda düzenlemeye gidilmesi, Yonca pazarında Cuma Pazarının hafta bir gün açılması, Selçuk hızlı Tren projesinin Bergama'ya çekilmesi, EXPO 2015 Sağlık turizmi için Asklepion da gezi düzenlemesi yapılması, Kuzey Ege'ye bir hava alanı yapılması, Kuzey Ege liman Projesinin acilen yapılması, gibi Sektörel istekleri gündeme taşıdı.


Daha sonra toplantıda bazı işadamları da Sektörel anlamada çektikleri sıkıntıları dile getirdiler. İşadamı Murat Tanol, Kozak'ta Granit Taş ve Mermer İhracatında önemli bir gelir elde edildiğini ancak ulaşım sıkıntısı yaşadıklarını dile getirirken, Turizmci Mehmet Sağlam İse İlçeye gelen tur Otobüsleri için trafik yasağı getirilmesin turizme zarar vereceğini ifade etti.


Bu konuşmaların ardından ilçe Emniyet Müdürü Osman Aral Söz alarak ile Trafik Komisyonun aldığı son karar hakkında uygulamayı anlattı. Ve şunları söyledi. " Beni çalıştırın biz görevimizi en iyi şekilde yapmaya çalışıyoruz. Şehir içinde motosiklet gibi araçların yasaklanmış olması çok sık kazalara sebebiyet veren su kanaletinin üzerinde bulunan demirlerden lastiklerin kaymasıyla oluşan kazaların oluşmasından dolayıdır. Kararlar değişebilir ancak biz tüm vatandaşımızın can güvenliklerini sağlamak zorundayız. Ben bu gün var yarın yokum ama Bu ilçede yaşadığım sürece bende sizlerden daha çok Bergamalıyım. Bu yarın başka bir yere göreve gittiğimde de aynı şekilde devam edecek ve Bergama sevgim devam edecektir" dedi.


Belediye Başkanı Raşit Ürper ise yaklaşık bir saati geçkin süreyle belediye çalışmalarına değinerek Yeni Pazaryerinin taşınması ve burda yaşanılan trafik, yağmur suyu, ulaşım bibi aksaklıklara yanıt vererek her sorunu çözerek aksaklıkları gidermeye devam ediyoruz fakat her yere anında olamıyoruz. Halka hizmet önce geliri belediye olarak gerekeni halkımız için en iyi şekilde yapmaya üstün gayret gösteriyoruz" dedi.


Pazaryerinde Trafik düzenlemesi yapacaklarını, belirten Raşit Ürper bu alanda bir şikâyet kalamayacak, ancak pazaryerimiz uzak bunun burda olmasını biz de istemezdik fakat yer imkânsızlığından dolayı yapılan bir yatırımı engellemek istemedik. Halkın istediği gibi modern bir Pazaryeri oluşturduk. Bunu da Bergama halkı istediği için yaptık" dedi.


Bergama santral garaj içinde uzak olduğu için burası da çok şikâyet edilen konuların başında geliyor diyen Raşit Ürper, Bergama Garajının dışa alınmasını da halk istemiştir. Şimdi kim neden şikâyet ediyor ki. Orda Bergama'nın geleceği için yapılmış bir yatırım var ve bunu en iyi şekilde kullanmalıyız. Bir YTL ödeyerek garaja gitmek mesele mdir?" dedi.

Tahsin TUNA 

 

ismetbaytak@hotmail.com

bergamaturkey@yahoo.com

kuzeyege@yahoo.com